Prosinec 4, 2015

Všichni hosté a přednášející

Hosté:

Uchida
Eidži Učida
Eidži Učida je japonský režisér a scenárista narozený roku 1971 v Riu de Janeiru. Jeho režijním i scenáristickým debutem se v roce 2004 stal snímek Gačapon, do širšího povědomí se však dostal až díky filmům Špinavá láska (2015) a Kami to hito to no aida (2017), které získaly nominaci za nejlepší japonské filmy na Tokijském mezinárodním filmovém festivalu (Tokyo IFF).

Přednášející:

Doc. Mgr. David Uher, PhD.
David Uher v roce 1994 absolvoval sinologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze diplomovou prací O čínských rytířích. Pracoval v Kabinetu Dálného východu při Katedře romanistiky FF UP a absolvoval postgraduální studium na Nankingské univerzitě v ČLR, obor čínská filologie. V roce 2002 se stal prvním vedoucím nově vzniklé Katedry asijských studií FF UP. Habilitoval se v oboru Lingvistika konkrétního jazyka Asie na FF UK v Praze. V letech 2007-2012 zastával také funkci prvního českého ředitele Konfuciovy akademie Univerzity Palackého v Olomouci. V současné době vede Korejskou sekci KAS na FF UP.

Mgr. Ondřej Kučera, Ph.D.
Ondřej Kučera v roce 2001 vystudoval sinologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. V rámci studií absolvoval pobyt na Tchajpejské pedagogické univerzitě. Od roku 2002 vyučuje na oboru čínská filologie na Katedře asijských studií FF UP, kde v současné době působí jako odborný asistent a tajemník.

Mgr. Tereza Bělecká
Tereza „Zíza“ Bělecká se aktivně zajímá o japonskou kulturu již přes deset let. Má vystudovaná japonská studia v Brně na Masarykově univerzitě, kde v současné době rovněž vyučuje, a Mezinárodní vztahy a asijská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. V magisterské práci se zajímala o motivy tří japonských ministerských předsedů k jejich návštěvám svatyně Jasukuni.

Mgr. Petr Kabelka
Petr „Astrak“ Kabelka vystudoval českou a japonskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a v současné době je studentem doktorského studia. Zabývá se problematikou překladu, a to nejenom na teoretické, ale především praktické rovině. To mimo jiné dokazuje sbírka povídek v Japonsku oblíbeného autora Kendžiho Mijazawy, která se v příštích měsících objeví v nakladatelství Argo s jeho překladem.

Mgr. Jan Zdeněk
Jan „Matteas“ Zdeněk je doktorandem se zaměřením na umělou inteligenci a strojové učení na Tokijské univerzitě, kde působí již od magisterského studia, které tam zahájil v roce 2015.

Mgr. Jakub Wenzel
Jakub Wenzel je absolvent oboru česká filologie – japonská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde také pokračuje v dalším vzdělávání v postgraduálním studijním programu. Dlouhodobě se zabývá zkoumáním české a japonské kultury, zejména z hlediska kognitivních věd. Znalosti z oboru získal nejen v České republice, ale také během studijního pobytu v Tokiu.

Ing. Lucie Melounová
Lucie „Lusi“ Melounová se o Japonsko a jeho kulturní specifika zajímá už 10 let. Zemi vycházejícího slunce dvakrát navštívila a procestovala velkou část ostrova Honšú. O svých cestách a japonských zajímavostech pravidelně přednáší na festivalech spojených s japonskou kulturou. Od roku 2016 vytváří internetový pořad Japondělí.

Pavel Chmel
Pavel „Grek“ Chmel je fanoušek mnoha věcí, který rád poskytne svůj názor bez ohledu na to, zdali je na něj vůbec někdo zvědav. Pro některé strojař a filosof do posledního šroubku, pro jiné zas „ukecaný idiot“.

Eliška Konůpková
Eliška „Fumi“ Konůpková je studentkou japanologie na Univerzitě Karlově s aktivním dlouholetým zájmem o tvorbu wagaši. Kvůli této své zálibě rovněž navštívila Japonsko, kde své znalosti podrobila očím zkušených mistrů v oboru v rámci populárního pořadu TV Tokio „Who wants to come to Japan“. Její cukrovinky můžete ochutnat například v pražské kavárně Momoichi.

Pavlína Riedlová
Pavlína „Paichichi“ Riedlová studuje Japonskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a zároveň je i předsedkyní Japonského klubu Olomouc. Ostrov Hokkaidó jí učaroval natolik, že jej projela křížem krážem autem i na kajaku.

Tadeáš Jojko
Tadeáš „Meon“ Jojko je studentem Japonských studií Univerzity Karlovy a dlouholetý fanoušek veškeré animované tvorby, zvlášť té japonské. Svoji práci publikuje pod přezdívkou Meon hlavně na youtubovém kanále AMzone CZ, který se zaměřuje na šíření videí o Japonsku a anime.

Jan Pôbiš
Jan „Hanz“ Pôbiš se o japonskou kulturu zajímá již více než deset let, především pak o videoherní produkci a bojová umění. Můžete ho znát nejen z hodin kendó, ale také z jeho přednášek na Animefestu či předchozího ročníku Japonského jara.

Klára Májová
Klára „Calime“ Májová se ke kimonům jsem poprvé dostala zhruba před devíti lety díky studiu japonštiny a prohlubujícímu se zájmu o historii této země. Od té doby ji tento koníček neopustil a pomalu se přesouvá ze soukromého života i do toho pracovního. V současnosti pořádá mnoho workshopů na různých japonsky zaměřených akcích a brzy přibudou i kurzy oblékání do kimona.